مشاوره 09303334642

ksuif.ir@gmail.com

پروستات

 پروستات به صورت غده در بدن تمام نوزادان پسر وجود دارد. با اینکه مشکلات و بیماریهای پروستات تا دهه پنچم زندگی شایع نمی باشد. 

 از 50 سالگی به صورت پیشرونده به شکل یک مشکل نسبتا جدی در زندگی آقایان بوده. 

با افزایش سن نتنها بر شیوع بیماری پروستات ، بلکه بر میزان شدت پروستات درزندگی هر مردی افزوده می شود.

بیماریهای پروستات بغیر از موارد شایع ناشی از عفونت و التهاب( که از سنین پایینتر بروز میکند) شامل انواع ناشی از بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) و نوع بدخیم یا سرطان پروستات می باشد.

بیماری پروستات غده پروستات بدخیم، دکتر آرمین ایران پورپروستات چیست؟

پروستات غده ای به اندازه گردو است که بین مثانه و آلت تناسلی قرار دارد. پروستات درست در جلوی رکتوم است. مجرای ادرار از طریق مرکز پروستات ، از مثانه تا آلت تناسلی عبور می کند و باعث می شود ادرار از بدن خارج شود.

پروستات مایعات را ترشح می کند و از اسپرم محافظت می کند. در حین انزال ، پروستات این مایعات را به مجرای ادرار فرو می برد و با اسپرم به عنوان مایع منی خارج می شود.

وازا deferentia (مفرد: vas deferens) اسپرم را از بیضه به وزیکول منی می رساند. وزیکولهای منی در هنگام انزال به مایع منی کمک می کنند.

انواع بیماری پروستات

  • پروستاتیت: التهاب پروستات ، که گاهی ناشی از عفونت است. به طور معمول با آنتی بیوتیک درمان می شود.
  • پروستات بزرگ شده: افزایش فشار خون پروستات یا BPH خوش خیم پروستات است ، تقریباً بر همه مردان بالای 50 سال مبتلا می شود. علائم ادرار دشوار با افزایش سن افزایش می یابد. داروها یا جراحی می توانند BPH را درمان کنند.
  • سرطان پروستات: این شایع ترین نوع سرطان در مردان است (علاوه بر سرطان پوست) ، اما از هر 41 مرد فقط یک نفر در اثر سرطان پروستات درگذشت. از جراحی ، پرتودرمانی ، هورمون درمانی و شیمی درمانی می توان برای درمان سرطان پروستات استفاده کرد. برخی از مردان تصمیم به تأخیر انداختن درمان می گذارند ، که به آن انتظار دقیق است.

 

تشخیص و درمان بیماری های پروستات

تشخیص بیماری های پروستات خوشخیم و بدخیم  پروستات در اکثر مواردبه سادگی قابل انجام است.

و با مراجه به پزشک اورولوژی و یا فوق تخصص بیماری های مجاری ادرار. اخذ شرح حال دقیق و معاینه و انجام آزمایشات ساده امکان پذیر است.

درصورتیکه بیمار فقط دچار مشکلات ناشی از بزرگی پروستات. خوش خیم پروستات با شد ممکن است نیاز به درمان دارویی و یا جراحی داشته باشد، و یا اینکه  نیاز به هیچ اقدامی هم نداشته باشد.

و تنها با پیگیری سالیانه قرار گیرد.

در صورت نیاز به جراحی پروستات ، نیز در اکثر  موارد منظور از جراحی درمان  به شکل آندوسکوپیک بوده و تنها نیاز به 2 روز بسنری در بیمارستان می باشد.

جراحی پروستات بدون برش جراحی و یا عمل باز می باشد.

جراحی آندوسکوپیک نیاز به تخصص و تجربه خاصی نیاز دارد. علیرغم اینکه اینکه این روش درمانی بهترین نوع درمان BPH  می باشد.

در صورت عدم رسیدگی به پروستات، بیماری پروستات میتواند سبب ایجاد مشکلات جدی تری شود.

درنهایت در صورتیکه بیماری مبتلا به سرطان پروستات باشد. تشخیص رود هنگام  بیماری پروستات میتواند بسیار حیاتی باشد.

بر خلاف بدخیمی بسیاری از اعضای بدن، بدخیمی پروستات در صورت تشخیص زودرس کاملا قابل درمان است و شخص مبتلا به پروستات بدخیم .

در صورت تشخیص و درمان صحیح به زندگی عادی باز میگردد . و به نوعی شاید پس از مدتی این بیماری را فراموش کند.

در صورت تشخیص دیر هنگام بیماری پروستات بدخیم نیز نا امیدی لوزومی ندارد.فوق تخصص درمان بیمار های مجاری ادرار ( پزشک)  و وجود راههای مختلف درمانی، انتخاب های متنوعی را در اختیار بیمار قرار می دهد. 

تصویر پروستات نرمال و بزرگشده ، دکتر آرمین ایران پور فوق تخصص درمان بیماری پروستات بدون جراحی باز

تشخیص پروستات

  • معاینه دیجیتال رکتال (DRE): پزشک یک انگشت روغنی و دستکش را داخل روده راست وارد می کند و پروستات را احساس می کند. DRE بعضی اوقات می تواند پروستاتیت بزرگ شده ، توده ها یا گره های سرطان پروستات یا حساسیت به پروستاتیت را تشخیص دهد.
  • آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA): پروستات پروتئینی به نام PSA می سازد که می تواند با آزمایش خون اندازه گیری شود. اگر PSA بالا باشد ، سرطان پروستات احتمالاً بیشتر است ، اما پروستات بزرگ شده همچنین می تواند باعث PSA بالایی شود. اعلامیه هایی درباره این که آیا یک مرد باید غربالگری شود یا خیر ، در چه سنی متفاوت است. در مورد نیاز به آزمایش و مزایا و خطرات احتمالی با پزشک خود صحبت کنید.
  • سونوگرافی پروستات (سونوگرافی ترشحی): یک پروب سونوگرافی به داخل روده وارد می شود و آن را به پروستات نزدیک می کند. سونوگرافی اغلب برای انجام آزمایش سرطان پروستات با بیوپسی انجام می شود.
    بیوپسی پروستات: یک سوزن به داخل پروستات وارد می شود تا بافت را بیرون بکشد تا از سرطان پروستات معاینه شود. این کار معمولاً از طریق رکتوم انجام می شود.

پروستات متاستاتیک - دکتر آرمین ایران پور

پروستات بدخیم و خوشخیم . تشخیص و درمان دکتر آرمین ایران پور