مشاوره 09303334642

ksuif.ir@gmail.com

واریکوسل

واریکوسل (VAR-ih-koe-seel) بزرگ شدن رگهای داخل کیسه شل پوست بیضه های شما است که  آن را حفظ می کند. واریکوسل شبیه یک رگ واریسی است که ممکن است در پای خود مشاهده کنید.

تصویری از بیماری واریکسل در مردان - درمان بیماری واریکسل دکتر آرمین ایران پور

واریکوسل علت مشترک تولید اسپرم کم و کاهش کیفیت اسپرم است که می تواند باعث ناباروری شود. با این حال، همه واریکوسل ها بر تولید اسپرم تاثیر نمی گذارد. واریكوسل همچنین می تواند بیضه ها را به طور طبیعی بزرگ کند و یا كوچک کند.

بیشتر واریکوسل ها در طول زمان رشد می کنند. خوشبختانه، اغلب واریکس ها تشخیص آسان هستند و بسیاری از آنها به درمان نیاز ندارند. اگر واريكوسل باعث تشخيص شود، اغلب مي تواند جراحي شود.

علائم واریکوسل

واریکوسل اغلب علائم و نشانه ای بروزنمی دهد. به ندرت ممکن است باعث درد شود. درد ممکن است:

  • دردی متفاوت ، تیز و خسیه کننده 
  • احساس درد، هنگام ورزش و یا تحرکات ایستاده یا فیزیکی
  • دردی که در طول یک روز بدتر می شود
  • نارسایی باروری

با گذشت زمان، واریکوسل ممکن است بزرگتر و قابل رویت شود. واریکوسل به عنوان یک “کیسه کرم” توصیف شده است. این وضعیت ممکن است باعث ایجاد یک بیضه متورم شود، تقریبا همیشه در سمت چپ.

در چه صورت باید پیش یک متخصص رفت

از آنجا که واریکوسل معمولا نشانه ای ندارد، اغلب نیازی به درمان ندارد. واریکوسل ممکن است در طول ارزیابی باروری یا یک معاینه فیزیکی معمول پیدا شود.

با این حال، اگر درد و تورم در سابقه خود را تجربه کنید، یک توده را در محل بیضه های خود کشف کنید، متوجه باشید که بیضه های شما اندازه های مختلفی دارند، یا در جوانان شما واریکوسل ایجاد کرده یا مشکلات باروری دارند، با پزشک خود مشورت کنید. تعدادی از شرایط می تواند یک توده اسکروتول یا درد بیضه ایجاد کند که بعضی از آنها نیاز به درمان فوری دارند.

درخواست پزسک متخصص 

عللت ایجاد واریکوسل در بیضه ها

بند ناف اسپرم شما خون را به بیضه های شما منتقل می کند. مشخص نیست چه چیزی باعث واریکوسل می شود.

تصویری از واریکسل - علت تشکیل واریکسل
دیاگراماز واریکشل

مطالب مرتبط با واریکسل