مشاوره 09303334642

ksuif.ir@gmail.com

نازایی

نازایی به این معنی است. که وقتی یک زن و شوهر طی رابطه جنسی مدارم . و تخلیه اسپرم در رحم ( رابطه بدون محافظ).

هیچ جنینی در شکم مادر تولید نشود.

ممکن است که یک شریک نمیتواند به مفهوم مشارکت کند یا اینکه یک زن قادر به تحمل حاملگی نیست. اغلب تعریف شده است که پس از 12 ماه از مقاربت جنسی منظم بدون استفاده از کنترل تولد، درک نمی شود.

در ایالات متحده، حدود 10 درصد از زنان 15 تا 44 ساله تخمین زده شده اند که مشکل در باردار شدن یا باردار شدن دارند. در سراسر جهان، 8 تا 12 درصد از زوج ها مشکلات باروری را تجربه می کنند. فکر می کنم بین 45 تا 50 درصد موارد از عواملی است که بر انسان تاثیر می گذارد.

نازایی و ناباروری مردان دکتر آرمین ایران پور

 

فوق تخصص نازایی دکتر آرمین ایران پور 

علت نازایی در مردان

موارد زیر باعث بروز ناباروری در مردان می شود.

تولید اسپرم سالم

در ابتدا، این امر شامل رشد و تشکیل اندام های تولید مثل مردان در دوران بلوغ می شود. حداقل یکی از بیضه ها باید به درستی عمل کند و بدن شما باید تستوسترون و هورمون های دیگر را برای تولید و حفظ تولید اسپرم تولید کند.

اسپرم باید به اسپرم منتقل شود

هنگامی که اسپرم در بیضه ها تولید می شود، لوله های ظریف آنها را حمل می کنند تا زمانی که با اسپرم مخلوط شوند و از آلت تناسلی خارج می شوند.

اسپرم باید به اسپرم منتقل شود

اگر تعداد اسپرم در مایع منی (تعداد اسپرم) کم باشد، این احتمال را کاهش می دهد که یکی از اسپرم ها رحم شریک شما را بارور کند. تعداد اسپرم کم است کمتر از 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر اسپرم یا کمتر از 39 میلیون در هر انسداد.

اسپرم باید عملکردی داشته باشد و بتواند حرکت کند

اگر جنبش (حرکتی) یا عملکرد اسپرم شما غیر طبیعی باشد، اسپرم ممکن است قادر به رسیدن به رحم شریک شما یا نفوذ به آن نباشد.

 

نازایی مردان- درمان نازایی مردان توسط دکتر آرمین ایران پور

دکتر آرمین ایران پور فوق تخصص ارولوژی و درمان بیماری های ادراری

علل پزشکی

مشکلات مربوط به باروری مردان می تواند به علت تعدادی از مسائل بهداشتی و درمان های پزشکی باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

واریکوسل

واریکوسل تورم رگ ها است که تخلیه بیضه است. این شایع ترین علت برگشت پذیر ناباروری مردان است. اگر چه دلیل دقیقی که واریکوسل باعث ناباروری است ناشناخته است، ممکن است به تنظیم دمای غیر طبیعی بیضه مرتبط باشد. واریکوسل باعث کاهش کیفیت اسپرم می شود.

درمان واریکوسل می تواند تعداد اسپرم ها و عملکرد آنها را بهبود بخشد و در هنگام استفاده از تکنیک های کمک باروری مانند لقاح آزمایشگاهی به طور بالقوه می تواند نتایج را بهبود بخشد.

غفونت

برخی از عفونت ها می توانند به تولید اسپرم یا سلامتی اسپرم ها منجر شوند یا می توانند باعث بروز زخم هایی شوند که اسپرم را مسدود می کند. این شامل التهاب اپیدیدیم (اپیدیدیمیت) یا بیضه ها (ارچیت) و برخی از عفونت های منتقله از راه جنسی، از جمله گونوره یا HIV است. اگر چه بعضی از عفونت ها می توانند باعث آسیب دائمی بیضه شوند، اغلب اسپرم ها هنوز قابل بازیابی هستند.

مسائل مربوط به انزال

انزال Retrograde زمانی اتفاق می افتد که اسپرم در طی ارگاسم به مثانه وارد می شود به جای اینکه نوک آلت تناسلی را بوجود آورد. شرایط مختلف بهداشتی می تواند منجر به عقب نشینی انزال، از جمله دیابت، آسیب های ستون فقرات، داروها و جراحی مثانه، پروستات یا مجرای ادرار شود.

برخی از مردان مبتلا به صدمات نخاعی یا بیماری های خاص نمی توانند اسپرم را از بین ببرند، هرچند که اسپرم هنوز تولید می کند. اغلب در این موارد اسپرم هنوز برای استفاده در تکنیک های کمک باروری قابل بازیابی است.

آنتیبادی هایی که به اسپرم حمله می کنند

آنتیبادی های ضد اسپرم، سلول های سیستم ایمنی هستند که اشتباه اسپرم را به عنوان مهاجم های مضر شناسایی می کنند و تلاش می کنند آنها را از بین ببرند.

تومورها

سرطانها و تومورهای غیرقابل تحمل می توانند به طور مستقیم از اندام های تولید مثل مردانه به وسیله غده هایی که هورمون های مربوط به تولید مثل را از جمله غده هیپوفیز یا از طریق علل ناشناخته آزاد می کنند، تأثیر بگذارد. در برخی موارد، جراحی، اشعه یا شیمی درمانی برای درمان تومورها می تواند بر باروری مردان تأثیر بگذارد.

بیضه های بدون انقباض

در بعضی از مردان، در طی رشد جنین، یک یا هر دو ماده بیضه از قاعده به داخل کیسه که معمولا حاوی بیضه ها (اسکروتوم) است، فروکش می کنند. کاهش باروری بیشتر در مردان مبتلا به این بیماری بیشتر است.

عدم تعادل هورمون 

ناباروری می تواند ناشی از اختلالات بیضه ها یا اختلالاتی باشد که بر سیستم های هورمونی دیگر نظیر هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و غده فوق کلیه تاثیر می گذارد. تستوسترون پایین (hypogonadism مردانه) و سایر مشکلات هورمونی دارای تعدادی از علل ممکن است.

نقص لوله هایی که اسپرم را حمل می کنند

بسیاری از لوله های مختلف اسپرم را حمل می کنند. آنها می توانند به علت علل مختلف، از جمله آسیب ناخواسته از جراحی، عفونت های قبلی، تروما یا توسعه غیرطبیعی، مانند فیبروز کیستیک یا شرایط مشابه ارثی، مسدود شوند.

انسداد می تواند در هر سطح، از جمله در داخل بیضه، در لوله های تخلیه بیضه، در epididymis، در vas deferens، در نزدیکی مجاری ادرار یا در مجرای ادرار رخ می دهد.

نقص های کروموزومی

اختلالات ارثی مانند سندرم Klinefelter – که در آن مرد با دو کروموزوم X و یک کروموزوم Y (به جای یک X و Y Y) متولد می شود، باعث ایجاد غیر طبیعی از ارگان های تولید مثل می شود. سندرم های دیگر ژنتیکی مرتبط با ناباروری عبارتند از: فیبروز کیستیک، سندرم کولمن و سندرم کارتاژنر.

مشکلات جنسی مقاربتی

این می تواند شامل مشکلات نگهداری یا حفظ نعوظ کافی برای رابطه جنسی (اختلال نعوظ)، انزال زودرس، مقاربت دردناک، اختلالات تشریحی مانند داشتن مجرای مجرای زیر آلت تناسلی (هیپوسپادیا) یا مشکلات روانی یا روابطی که با جنسیت مواجه می شوند.

بیماری سلیاک

اختلال گوارشی ناشی از حساسیت به گلوتن، بیماری سلیاک می تواند باعث ناباروری مردان شود. باروری ممکن است پس از اتخاذ یک رژیم غذایی بدون گلوتن بهبود یابد.

بعضی از داروها

داروهای جایگزین تستوسترون، استفاده طولانی مدت استروئید آنابولیک، داروهای سرطانی (شیمی درمانی)، داروهای ضد قارچی خاص، بعضی داروهای زخمی و بعضی داروهای دیگر می توانند تولید اسپرم را کاهش دهند و باعث کاهش تولید باروری مردان شود.

آناتومی اسپرم - دکتر آرمین ایران پور فوق تخصص نازایی مردان